Menu główne:
Wąchock, dn. 05 listopada 2012 r.
W dniu 05 listopada br. rozpoczęły się kolejne, ostatnie już dwa szkolenia zawodowe: „Barman-kelner” oraz „Monter instalacji kanalizacyjno-sanitarnych”. W szkoleniach udział biorą w sumie 4 osoby objęte wsparciem w ramach projektu systemowego pn. „Aktywna integracja w Gminie Wąchock”.
Osoby biorące udział w szkoleniach organizowanych w ramach projektu pn. „Aktywna integracja wWąchock” mają zapewniony ciepły poczęstunek podczas zajęć oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca prowadzenia szkoleń oraz z powrotem.
Wąchock, dn. 13 października 2012 r.
W październiku rozpoczęto realizację szkolenia zawodowego „Podstawy obsługi komputera”, wórym udział bierze 1 uczestniczka projektu.
Dla osoby zrekrutowanej do projektu w miejsce uczestniczki, która podjęła zatrudnienie iła z dalszego udziału w nim, w październiku br. zorganizowano indywidualne zajęcia zą zawodowym oraz indywidualne konsultacje psychologiczne. Zajęcia z doradcą zawodowym posłużyły wypracowaniu dla niniejszej osoby Indywidualnego Planu Działania zaś konsultacje psychologiczne pomogły w identyfikacji mocnych i słabych stron oraz wzmocnieniu czynników psychologicznych wymaganych na rynku pracy.
Wąchock, dn. 17 września 2012 r.
We wrześniu br. ruszają kolejne dwa szkolenia zawodowe, organizowane w ramach projektu systemowego pn. „Aktywna integracja w Gminie Wąchock”.
Od 17 września rozpoczyna się realizacja szkolenia „Elektryk – uprawnienia do 1 KV”, w którym udział bierze 1 uczestnik projektu zaś od 24 września zorganizowane zostanie szkolenie „Handlowiec zjazdy kat. B” dla 8 uczestników/uczestniczek projektu. Szkolenia organizowane są przez Centrum Kształcenia Zawodowego z siedzibą w Starachowicach.
Wąchock, dn. 16 sierpnia 2012 r.
W dniu 20 sierpnia br. zaplanowano organizację pierwszego szkolenia zawodowego, jakie zrealizowane zostanie w ramach projektu „Aktywna integracja w Gminie Wąchock”.
W szkoleniu „Opiekunka osób zależnych z językiem niemieckim” udział weźmie 1 uczestniczka projektu. Szkolenie potrwa od 20 sierpnia do 05 października 2012 r. i przeprowadzone zostanie przez Centrum Kształcenia Zawodowego z siedzibą w Starachowicach.
Wąchock, dn. 17 lipca 2012 r.
W dniu dzisiejszym rozpoczęto realizację kolejnego instrumentu aktywnej integracji: aktywizacji społecznej związanej z przeprowadzeniem treningu kompetencji i umiejętności społecznych wpo 16 godzin dla 2 grup uczestników/uczestniczek projektu systemowego pn. „Aktywna integracja w Gminie Wąchock”. W ramach niniejszego treningu podjęte zostaną zagadnienia zumiejętności psychospołecznych, komunikacji interpersonalnej, asertywności oraz skutecznejpodczas potencjalnych rozmów kwalifikacyjnych. Zajęcia z pewnością przyczynią się do zmiany postaw społecznych uczestników/uczestniczek projektu, podniesienia poczucia wartości samego siebie, wsparcia działania i funkcjonowania w grupie.
Wąchock, dn. 25 czerwca 2012 r.
W dniu 26 czerwca br. upływa termin składania ofert cenowych na realizację szkoleń zawodowych oraz warsztatu umiejętności społecznych, organizowanych w ramach projektu. "Aktywna integracja w Gminie Wąchock". Wybrane szkolenia, w jakich osoby biorące udział w projekcie, chciałyby wziąć udział, to: handlowiec z prawem jazdy kat. B, Opiekunka osób zależnych, Barman-kelner, Monter instalacji kanalizacyjno-sanitarnych, Elektryk, Podstawy obsługi komputera.
Niniejsze szkolenia określone zostały podczas indywidualnych zajęć z doradcą zawodowym, przeprowadzonych w maju br. dla 15 uczestników/uczestniczek projektu "Aktywna integracja w Gminie Wąchock".
Wąchock, dn. 28 maja 2012 r.
W dniach od 14 maja 2012 r. do 17 maja 2012 r. przeprowadzone zostały dla 15 uczestników/uczestniczek projektu indywidualne konsultacje psychologiczne, mające na celu przygotowanie poszczególnych osób do odnalezienia się na rynku pracy dzięki identyfikacji swoich mocnych i słabych stron. Każda z osób wzięła udział w 3 godzinach indywidualnych konsultacji. Zajęcia ocenione zostały przez poszczególne osoby dość wysoko, co potwierdziły wywiady z pracownikami socjalnymi, odpowiedzialnymi za swoich podopiecznych.
W dniach od 15 maja do 23 maja br. zorganizowano i przeprowadzono 60 godzin wsparcia indywidualnego z zakresu doradztwa zawodowego, w wyniku którego wypracowane zostały Indywidualne Plany Działania dla każdej z osób biorących udział w projekcie oraz określone zostały konkretne szkolenia zawodowe, na jakie poszczególne osoby zostaną skierowane. Uczestnicy/uczestniczki projektu wzięli/-ły ponadto udział w grupowych zajęciach z doradcą zawodowym, mającym na celu przygotowanie do aktywnego i efektywnego poszukiwania zatrudnienia oraz przygotowania dokumentów aplikacyjnych z wykorzystaniem technik komputerowych. Na indywidualnych konsultacjach psychologicznych oraz indywidualnych zajęciach z doradcą zawodowym zapewniono uczestnikom/uczestniczkom wsparcia poczęstunek w postaci słodkich przekąsek, kawy, herbaty itp. Na grupowe zajęcia z doradcą zawodowym trwające powyżej 6 godzin zorganizowano catering (ciepły, dwudaniowy posiłek).
Wąchock, dn. 30 kwietnia 2012 r.
W ramach projektu przeprowadzono sondaże rynku nr MGOPS-POKL.03/2012 oraz MGOPS-POKL.04/2012 mające na celu wyłonienie Wykonawców którzy przeprowadzą: indywidualne i grupowe zajęcia z doradcą zawodowym oraz indywidualne konsultacje psychologiczne dla 15 uczestników/uczestniczek projektu.
Wąchock, dn. 29 marca 2012 r.
W styczniu 2012 r. pracownicy socjalni Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Wąchocku rozpoczęli wstępne rozmowy z klientami Ośrodka, spełniającymi kryteria uczestnictwa w Poddziałaniu 7.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Rozmowy miały na celu ocenę sytuacji życiowej potencjalnych kandydatów/kandydatek do projektu oraz ich motywację do udziału w oferowanym w ramach projektu wsparciu.
Przygotowując wniosek aplikacyjny projektu systemowego pn. "Aktywna integracja w Gminie Wąchock" na 2012 r., mając na uwadze obowiązkowe kryteria dostępu określone w Planie Działania na 2012 rok dla Priorytetu VII PO KL, zdecydowano, iż wsparciem objętych zostanie 15 osób, które podlegać będą następującym kryteriom selekcji w trakcie rekrutacji do projektu: 1. okres pozostawania bez pracy; 2. jakość posiadanych kwalifikacji zawodowych bądź ich brak; 3. ocena pracownika socjalnego o motywacji do realizacji założonych w projekcie działań. Ostatecznie proces rekrutacji zakończono z dniem 29 marca 2012 r. W wyniku przeprowadzonej rekrutacji do projektu pozyskano 15 osób, z którymi zawarto kontrakty socjalne. Każda z osób podpisała Deklarację udziału w projekcie oraz oświadczenia: o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych oraz o niekorzystaniu z podobnego typu wsparcia w ramach innych Priorytetów i Działań Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w okresie uczestnictwa w projekcie systemowym pn. "Aktywna integracja w Gminie Wąchock". Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie wypełniły ankietę ex-ante oraz diagnozę potrzeb, dzięki której określone zostały faktyczne problemy i potrzeby poszczególnych osób.
Wąchock, dn. 27 lutego 2012 r.
Trwa rekrutacja do projektu systemowego pn. "Aktywna integracja w Gminie Wąchock", skierowanego do 15 osób będących klientami Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąchocku i chcących zmienić swoją sytuację społeczno-zawodową. Potencjalni uczestnicy, zainteresowani udziałem w projekcie podlegać będą następującym kryteriom selekcji: 1. okres pozostawania bez pracy; 2. jakość posiadanych kwalifikacji zawodowych bądź ich brak; 3. ocena pracownika socjalnego o motywacji do realizacji założonych w projekcie działań.
Do udziału w projekcie serdecznie zaprasza Zespół Realizujący Projekt.
REGULAMIN
PROJEKTU SYSTEMOWEGO
"Aktywna integracja w Gminie Wąchock"
realizowanego przez Gminę Wąchock/Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wąchocku
w ramach "Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki",
Priorytet VII "Promocja integracji społecznej",
Działanie 7.1 "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji",
Poddziałanie 7.1.1 "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej"
Okres realizacji projektu: 01 stycznia 2012 r. - 31 grudnia 2012 r.
§ 1. Definicje
1. Projekt - oznacza projekt systemowy pn. "Aktywna integracja w Gminie Wąchock".
2. Realizator - Gmina Wąchock/Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wąchocku.
3. Uczestnik/Uczestniczka projektu - osoba bezrobotna, w tym długotrwale bezrobotna, nieaktywna zawodowo bądź zatrudniona, zakwalifikowana do wsparcia w ramach projektu systemowego "Aktywna integracja w Gminie Wąchock".
4. Koordynator Projektu - osoba koordynująca działania realizowane w ramach projektu.
5. Zespół Realizujący Projekt - zespół osób zaangażowanych w realizację projektu pn. "Aktywna integracja w Gminie Wąchock" powołany Zarządzeniem kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąchocku.
6. Biuro Projektu - Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wąchocku, ul. Kolejowa 19,
27-215 Wąchock.
§ 2. Informacje ogólne
1. Projekt realizowany jest przez Gminę Wąchock/Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Wąchocku w okresie od 01 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2012 r.
2. Biuro Projektu zorganizowane jest w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wąchocku, ul. Kolejowa 19,27-215 Wąchock.
3. Ogólnym celem Projektu jest zaktywizowanie do końca 2012 roku pozostających bez pracy 15 osób z terenu Miasta i Gminy Wąchock, w zakresie społeczno-zawodowym. Do celów szczegółowych projektu należy:
a. ukierunkowanie na identyfikację osobistych potrzeb zawodowych;
b. wykształcenie postaw samodzielności w funkcjonowaniu na rynku pracy;
c. podniesienie kwalifikacji zawodowych;
d. nabycie umiejętności sprawnego poruszania się po rynku pracy;
e. wzrost działań motywacyjnych związanych z czynnikami psychologicznymi: poczuciem własnej wartości, odpowiednim postrzeganiem siebie i swojego rozwoju zawodowego;
f. wzmocnienie umiejętności społecznych wymaganych na rynku pracy;
g. wzrost poczucia integracji ze społeczeństwem u osób niepełnosprawnych;
h. poprawa sytuacji społeczno-materialnej uczestników/uczestniczek projektu;
4. Rekrutacja rozpoczęła się 10 stycznia 2012 roku i ma charakter ciągły. Rekrutacja potrwa do momentu wyłonienia do projektu 15 osób spełniających kryteria uczestnictwa w projekcie wymienione w § 3. niniejszego Regulaminu, jednak nie później niż do dnia 31 marca 2012 roku z zastrzeżeniem ust. 5.
5. W przypadku wcześniejszego zebrania wymaganej ilości uczestników/uczestniczek projektu rekrutacja zakończy się przed datą określoną w ust. 4.
6. Liczbę uczestników/uczestniczek projektu ustalono na 15 osób. Wśród nich znajdować się będą osoby bezrobotne, nieaktywne zawodowo bądź zatrudnione, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wąchocku.
7. Osoby zatrudnione nie mogą stanowić więcej niż 50% ogólnej liczby uczestników/uczestniczek projektu.
8. Osoby zakwalifikowane do projektu objęte zostaną kontraktami socjalnymi w ramach których m.in. wezmą udział w szkoleniach/warsztatach, otrzymają także wsparcie dochodowe w ramach zadania "Zasiłki i pomoc w naturze".
9. Nabór do projektu jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych spełniających kryteria określone w § 3. niniejszego regulaminu.
10. Informacje o miejscu rekrutacji dostępne będą na materiałach promocyjnych, a także na stronie internetowej projektu www.mgopswachock.pl
§ 3. Kryteria uczestnictwa w Projekcie:
1. Status uczestnika/uczestniczki projektu - w projekcie mogą wziąć udział osoby bezrobotne
(w tym długotrwale bezrobotne), nieaktywne zawodowo bądź zatrudnione, zameldowane na terenie Miasta i Gminy Wąchock, korzystające ze świadczeń Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąchocku.
2. Złożenie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wąchocku Formularza Zgłoszeniowego, dostępnego m.in. na stronie internetowej www.mgopswachock.pl
3. Potencjalni/-e uczestnicy/uczestniczki projektu podlegać będą następującym kryterium selekcji:
a. okres pozostawania bez pracy,
b. jakość posiadanych kwalifikacji zawodowych,
c. ocena pracownika socjalnego o motywacji osoby do realizacji założonych w projekcie działań.
4. Zawarcie kontraktu socjalnego pomiędzy uczestnikiem/uczestniczką projektu a Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wąchocku wraz z wymaganymi oświadczeniami. Wzory oświadczeń dostępne są na stronie www.mgopswachock.pl
§ 4. Procedura rekrutacji:
1. Rekrutacja ma charakter ciągły i potrwa do momentu wyłonienia do projektu 15 osób spełniających kryteria uczestnictwa w projekcie wskazane w § 3. niniejszego Regulaminu.
2. Rekrutacja prowadzona będzie przez pracowników socjalnych.
3. W trakcie procesu rekrutacji zostanie wyłonionych 15 osób z którymi zostaną podpisane kontrakty socjalne.
4. W przypadku większej liczby chętnych do udziału w projekcie, sporządzona zostanie lista rezerwowa, na wypadek rezygnacji zakwalifikowanego/-ej do projektu uczestnika/uczestniczki.
5. Osoby chętne do udziału w projekcie powinny złożyć w Biurze Projektu Formularz zgłoszeniowy, dostępny w Biurze Projektu lub na stronie internetowej www.mgopswachock.pl. Osoby bezrobotne winny okazać stosowne zaświadczenie o zarejestrowaniu w Powiatowym Urzędzie Pracy lub przedstawić oświadczenie o niepozostawaniu w zatrudnieniu.
6. Weryfikacji złożonych dokumentów pod względem formalnym (wypełnienie wszystkich wymaganych pól, kompletność załączników) dokonują pracownicy socjalni.
7. O ostatecznym zakwalifikowaniu osób bezrobotnych do projektu decydować będzie:
d. okres pozostawania bez pracy,
e. jakość posiadanych kwalifikacji zawodowych bądź ich brak,
f. ocena pracownika socjalnego o motywacji osoby do realizacji założonych w projekcie działań.
8. Rekrutacja będzie przeprowadzona w zgodzie z Politykami Horyzontalnymi Unii Europejskiej:
- Polityką Równych Szans,
- Polityką Rozwoju Lokalnego,
- Polityką Społeczeństwa Informacyjnego.
9. Informacja o zakończeniu rekrutacji zostanie zamieszczona na stronie internetowej projektu, zaś dane uczestników/uczestniczek, którzy pomyślnie przeszli proces rekrutacji zostaną umieszczone w bazie danych PEFS.
10. Z osobami zakwalifikowanymi do projektu zostaną podpisane kontrakty socjalne.
§ 5. Postanowienia końcowe
Regulamin wchodzi w życie z dniem 02 lutego 2012 roku.
Przygotowała: Zatwierdziła:
Malwina Skrzyniarz-Pióro Teresa Jurkiewicz
Koordynatorka projektu Kierownik MGOPS w Wąchocku
Gmina Wąchock/Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wąchocku realizujący projekt systemowy pn. "Aktywna integracja w Gminie Wąchock", współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Priorytetu VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 7.1 "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji", Poddziałanie 7.1.1 "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej" serdecznie zaprasza do udziału w projekcie w roku 2012.
Głównym celem projektu jest aktywizacja społeczno-zawodowa osób bezrobotnych bądź nieaktywnych zawodowo, korzystających z pomocy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąchocku. Projekt skierowany jest do osób chcących m.in. podwyższyć bądź zmienić swoje kwalifikacje zawodowe, nabyć umiejętności sprawnego poruszania się po rynku pracy, zwiększyć motywację do poszukiwania zatrudnienia.
W ramach projektu "Aktywna integracja w Gminie Wąchock" zorganizowane zostanie wsparcie z zakresu:
indywidulanych i grupowych zajęć z doradcą zawodowym umożliwiających m.in. ukierunkowanie na identyfikację własnych potrzeb zawodowych, naukę przygotowywania dokumentów aplikacyjnych z wykorzystaniem technik komputerowych itp.,
indywidulanych konsultacji psychologicznych mających na celu przygotowanie do wejścia na rynek pracy dzięki identyfikacji mocnych i słabych stron,
organizacji warsztatów umiejętności społecznych, skupionych m.in. na rozwoju takich umiejętnościach jak asertywność, skuteczna autoprezentacja, komunikacja interpersonalna,
organizacji szkoleń zawodowych podnoszących lub zmieniających kwalifikacje zawodowe, dobranych odpowiednio do osobistych predyspozycji oraz wymagań rynku pracy.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Organizatorzy zapewniają wszystkim jego uczestnikom materiały szkoleniowe, pokrycie kosztów przejazdu do i z miejsca ewentualnego szkolenia, catering podczas szkoleń.
Osoby chętne do udziału w projekcie proszone są o kontakt z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wąchocku, tel. 41 271 50 34.
Do udziału w projekcie serdecznie zapraszam
Teresa Jurkiewicz
Kierownik MGOPS w Wąchocku