Dla świadka - Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wąchocku

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Dla świadka

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Jeżeli jesteś świadkiem osób krzywdzonych, a więc słyszysz awantury, krzyki lub stłumione krzyki, płacz dzieci lub nietypowe hałasy. Obserwujesz, że np. sąsiadka ma siniaki (lub nagle zaczęła chodzić w słonecznych okularach albo założyła bluzkę z długimi rękawami a jest lato), możesz pomóc na kilka sposobów.

Możesz:
  • Porozmawiać z osobą pokrzywdzoną i powiedzieć jej, że domyślasz się, że w jej domu jest przemoc, zapytać, czego by potrzebowała.
  • Zaoferować wezwanie policji czy też zaproponować inną pomoc- w zależności od potrzeby osoby krzywdzonej.
  • Jeżeli jesteś bardziej odważny/a możesz też porozmawiać z osobą stosującą przemoc, informując ją, że wiesz o przemocy i że przemoc jest przestępstwem.
  • Jeżeli chcesz pozostać najbardziej neutralny możesz po prostu wezwać policję, zawiadomić najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej lub zadzwonić do NIEBIESKIEJ LINII pod numer 801 120 002.
  • Możesz przekazać numer NIEBIESKIEJ LINII osobie krzywdzonej.
  • Możesz zapewnić osobę pokrzywdzoną, że w razie wystąpienia przez nią na drogę prawną zostaniesz świadkiem w sądzie.
  • Możesz głośno powiedzieć, że przemoc jest przestępstwem.

Pamiętaj, że osoba krzywdzona może „kryć’ sprawcę, ponieważ wstydzi się swojej sytuacji w domu. Może też nie chcieć przyznać się, że doznaje przemocy, gdyż jest zastraszana przez osobę stosującą przemoc, która powtarza na co dzień, że jest do niczego i że nikt jej nie pomoże. Nie zniechęcaj się tym, tylko działaj.

Nie daj się też zwieść pozorom:
1) Osoby żyjące w związkach, w których ma miejsce przemoc mogą sprawiać wrażenie osób, które godzą się na takie życie, bo im wygodnie ( np. finansowo-gdy osoba stosująca przemoc zarabia na dom).
2) Osoby doznające przemocy mogą też czasami wyglądać np. na nie radzące sobie z dziećmi, domem, dbaniem o siebie, a osoby stosujące przemoc to często osoby elegancko ubrane, kłaniające się sąsiadom.

Wyrażaj głośno swoje oburzenie na stosowanie przemocy.
Nazywaj przemoc przemocą i mów, że to przestępstwo.
Wyrażaj swoją negatywną opinię na temat przemocy w obecności osoby stosującej przemoc.

Działania zewnętrzne osób zaprzyjaźnionych mogą przyczynić się do szybszego wyjścia osoby krzywdzonej                z sytuacji przemocy.

Sprawca widząc, że ofiara ma wsparcie, może poczuć się mniej pewnie. Reagowanie bliskich może być dla niego sygnałem, że jednak coś jest nie w porządku z jego zachowaniami. Im więcej osób zareaguje - tym lepiej.
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego