Karta dużej rodziny - Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wąchocku

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Karta dużej rodziny

Świadczenia

IFORMACJA W SPRAWIE KARTY DUŻEJ RODZINY

Zgodnie z podjętą Uchwałą Nr 85 Rady Ministrów z dnia 27 maja 2014r w sprawie wspierania rodzin wielodzietnych,  od 16 czerwca przyjmowane są wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny (KDR)  dla mieszkańców Gminy Wąchock.

Karta Dużej Rodziny potwierdza prawo do korzystania ze zniżek oferowanych przez podmioty publiczne i niepubliczne przystępujące do programu  (m.in. zniżki na obiekty sportowo-rekreacyjne, niektóre muzea, itp.). Aktualny wykaz placówek honorujących Kartę Dużej Rodziny Dostępny jest na stronie:    https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/uprawnienia?dzial=pliki

KDR promuje model rodziny wielodzietnej oraz umacnia ją i wspiera jak i również zwiększa szanse rozwojowe i życiowe dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych.

KDR przysługuje rodzinom wielodzietnym  (tj. mającym na utrzymaniu 3 lub więcej dzieci
w wieku do 18 roku życia. lub do 24 roku życia. gdy dziecko uczy się lub studiuje). W przypadku osób niepełnosprawnych karta wydawana będzie na czas orzeczenia o niepełnosprawności. KDR jest niezależne od dochodu i bezpłatne.

Karta jest dokumentem imiennym, wydawanym każdemu członkowi rodziny.  Każdy pełnoletni członek rodziny może złożyć jeden wniosek, w którym będzie ubiegać się o wydanie kart dla całej rodziny.
W przypadku członkowie rodziny wielodzietnej mają miejsce zamieszkania w różnych gminach, każdy członek powinien złożyć wniosek o przyznanie KDR w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

W celu otrzymania Karty Dużej Rodziny
 dla uprawnionych członków rodziny osoba wnioskująca
o KDR składa w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wąchocku wniosek, który można pobrać osobiście w MGOPS w Wąchocku lub ze strony internetowej www.mgopswachock.strefa.pl.

Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

  • w przypadku rodzica oraz małżonka rodzica dokument potwierdzający tożsamość;

  • w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;

  • w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia dokument potwierdzający tożsamość oraz zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej potwierdzające kontynuację nauki oraz

  • o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;

  • w przypadku dzieci niepełnosprawnych- orzeczenie o niepełnosprawności;

  • w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.


Wnioski będą przyjmowane przez cały rok kalendarzowy.



 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego